ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI ATAMALAR TÜM BRANŞLARDA YAPILMALIDIR

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, ağustos ayında yaptığı duyuruda alan değişikliğine bağlı atamaların takvimini yayımlayarak 2018 yılı Aralık ayında alan değişikliğine bağlı atamaların yapılacağını duyurmuştur.

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda ise öğretmenlerin merakla beklediği, alan değişikliği yapılacak branşlara ilişkin herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir. Geçtiğimiz yıl yapılan alan değişikliği atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı sadece iki branş için alan değişikliğini yaparak öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Yapılan bu alan değişikliği kamuoyunun beklentisine cevap verememiştir. Aralık ayında yapılacak atamalarda ise Milli Eğitim Bakanlığı kamuoyunun beklentilerine cevap vermeli ve tüm branşlarda alan değişikliğini yapmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının en kapsamlı alan değişikliğine bağlı atamaları 2014 yılında yaptığı dikkate alındığında aralık ayında yapılacak atamalarında geniş kapsamlı olarak yapılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı çalışanların bu haklı taleplerini görmezden gelmemeli ve öğretmenleri bir kez daha hayal kırıklığına uğratmamalıdır.

Bugün itibariyle çok sayıda öğretmenimiz, eğitimini aldıkları kendi alanlarına geçerek daha verimli olabilecekleri alanda görev yapmayı beklemektedir. Ancak, bu konudaki belirsizlik nedeniyle alan değişikliği için bekleyen öğretmenlerimiz çeşitli tereddütler yaşamaktadır. Öğretmenlerin mezuniyet durumuna göre eğitim aldıkları alanda öğretmenlik yapmalarının faydaları saymakla bitirilemez. Öğretmen verimliliğinin en üst düzeye çıkarılması, eğitimde kalitenin artırılması için alan değişikliğinin alan sınırlaması olmaksızın her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Türk Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin sesine kulak vererek, aralık ayında ki alan değişikliği atamalarında alan sınırlaması yapılmaksızın, tüm branşlarda atama yapacağını umut ediyoruz.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.